Parawany spawalnicze


Czym są parawany spawalnicze?

Parawany spawalnicze są to kurtyny, używane przy pracy z łukiem elektrycznym. Zapewniają one ochronę osób, znajdujących się blisko stanowiska, przy którym używa się łuku elektrycznego. Wykonane są z materiału, który po znalezieniu się na nim rozżarzonego kawałka metalu, gasi się samoczynnie w maksymalnie 3 sekundy.

Przed czym chronią parawany spawalnicze?

Parawany spawalnicze chronią przed niebezpiecznym promieniowaniem, które wytwarza łuk elektryczny – promieniowaniem podczerwonym i ultrafioletowym. Ponadto chronią przed rozżarzonymi odpryskami metalu oraz iskrami. Częściowo również zatrzymują intensywny hałas. Parawany spawalnicze chronią więc przed pożarem, niebezpiecznym dla zdrowia hałasem, uszkodzeniami ciała osób znajdujących się blisko stanowiska spawalniczego.

Z czego wykonane są parawany spawalnicze?

Parawany spawalnicze wykonane są:
– ze stelaża, czyli rur bądź profili ocynkowanych, lub ze stali nierdzewnej,
– z okuć trzymających arkusze lub pasy folii PVC,
– z wypełnienia, czyli specjalistycznych folii spawalniczych, które są zgodne z normą (taśmy PCV).

Parawany spawalnicze – jakie korzyści płyną z korzystania z nich?

Przede wszystkim spełniają one funkcję ochronną – chronią przed pożarem, uszkodzeniem ciała osób znajdujących się w pobliżu, przed narażeniem na długotrwały hałas. Jednak parawany spawalnicze mogą pełnić dodatkową funkcję rozdzielania stanowisk pracy, ponieważ jak sama nazwa wskazuje – są one parawanami. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie, zapewnia zarazem bezpieczeństwo oraz wydziela przestrzeń dla pracowników. Parawany spawalnicze są bowiem bardzo łatwe w przestawianiu. Dlatego też nie ma potrzeby, aby kupować ich wiele. Można je dowolnie przestawiać, w zależności od potrzeb w danym dniu.

W jakich kolorach występują parawany spawalnicze?

W zasadzie we wszystkich. Można więc wybrać swój ulubiony kolor. Na rynku są również dostępne przezroczyste parawany spawalnicze, które poza wpasowaniem się w każde wnętrze, przepuszczają więcej światła do stanowiska pracy.

Jakie parawany spawalnicze wybrać?

Poza wyborem koloru, jeżeli ów parawan będzie wykorzystywany przy pracy stwarzającej niebezpieczeństwo, warto upewnić się, czy dany parawan posiada odpowiedni certyfikat, lub po prostu zakupić go w zaufanym źródle.

Parawany spawalnicze: ekranypcv.pl